CMYK, a RGB – czym się różnią? Kiedy stosować? Palety kolorów i ich zastosowanie

Kiedy używamy RGB?

Tryb kolorów RGB używamy jeśli docelowym miejscem docelowym projektu jest ekran cyfrowy, komputer, smartfony, tablet, telewizor, aparat fotograficzny itp.

RGB stosuje się przy:

- projektowaniu stron internetowych i aplikacji

- ikonkach

- guzikach

- grafikach

- logo

- reklamach online

- mediach społecznościowych

- obrazach do postów

- zdjęciach profilowe

- treściach wizualnych

- grafice cyfrowej

- infografikach

CMYK natomiast jest to zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich cyjan (ang. cyan), magenta (ang. magenta), żółty (ang. yellow) i czarny (ang. key). Nazywa się to kluczem z powodu płytki klucza oraz faktu, że czerń jest głównym/kluczowym kolorem który jest używany do zdefiniowania obrazu, zapewniając głębię i cieniowanie. Podczas gdy inne kolory tworzą różne odcienie w zależności od tego, jak są zmieszane. Łączenie kolorów CMYK nazywa się mieszaniem subtraktywnym. Wszystkie kolory zaczynają się od czystej bieli, a każda warstwa atramentu zmniejsza początkową jasność, tworząc preferowany kolor. Kiedy wszystkie kolory są ze sobą zmieszane, tworzą czystą czerń. CMYK wykorzystuje biel jako naturalny kolor tła nadruku i czerń jako kombinację kolorowych tuszów.

Kiedy używamy trybu CMYK?

Użyj CMYK do każdego projektu, który będzie fizycznie drukowany, a nie oglądany na ekranie. Jeśli chcesz odtworzyć projekt za pomocą atramentu lub farby, tryb kolorów CMYK zapewni dokładniejsze wyniki.

Przykłady używania CMYK:

- branding

- wizytówki

- naklejki

- szyldy i witryny sklepowe

- reklamy

- menu

- billboardy

- plakaty

- ulotki

- oklejanie pojazdów

- broszury

- koszulki, czapki i inna markowa odzież

- gadżety promocyjne (długopisy, kubki itp.)

- opakowanie produktu

Jakie są różnice pomiędzy RGB a CMYK?

W modelu kolorów RGB piksele na monitorze cyfrowym są — oglądane przez szkło powiększające — w jednym z trzech kolorów: czerwonym, zielonym lub niebieskim. Białe światło emitowane przez ekran miesza trzy kolory na siatkówce oka, tworząc szeroką gamę innych postrzeganych kolorów. W przypadku RGB im więcej wiązek kolorów emituje urządzenie, tym bardziej zbliża się kolor do bieli. Brak emisji wiązek prowadzi jednak do koloru czarnego. To przeciwieństwo tego, jak działa CYMK.

CYMK najlepiej nadaje się do materiałów drukowanych, ponieważ media drukowane wykorzystują kolorowe tusze do przesyłania wiadomości. CMYK odejmuje kolory od naturalnego światła białego i zamienia je w pigmenty lub barwniki. Drukarki następnie nakładają te pigmenty na papier w postaci maleńkich cyjan, magenta, żółtych i czarnych kropek – rozprowadzając je blisko siebie, aby uzyskać pożądane kolory. W przypadku CYMK im więcej kolorowego atramentu umieści się na stronie, tym bardziej kolor zbliża się do czerni. Odejmowanie atramentów tworzy biały lub oryginalny kolor papieru lub tła. Wartości kolorów RGB mieszczą się w zakresie od 0 do 255, podczas gdy CMYK w zakresie 0-100%.

Popularne wpisy

Zobacz wszystkie wpisy

Szanowni Klienci w trosce o wysoki standard świadczonych przez nas usług serwis Globalgift.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z naszego sklepu oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityka prywatności oraz cookies.