Co warto wiedzieć o sublimacji w druku?

Co to jest sublimacja? Jakie są jej zalety?

Sublimacja, czyli sublimation printing, to technika druku przy wykorzystaniu specjalnego tuszu i pras. Jest on nanoszony na powierzchnię w wysokiej temperaturze. Barwnik obecny w tuszach sublimacyjnych na skutek podgrzania zmienia stan skupienia ze stałego w gazowy, wnikając głęboko w materiał. Tradycyjne techniki druku pozwalają wyłącznie na powierzchowne osadzanie się barwników, co przekłada się na ich niską trwałość. W przypadku barwników sublimacyjnych można liczyć na efekt wdrukowania obrazu w materiał, Staje się on niewyczuwalny w dotyku. Nadruk spaja się z powierzchnią, na którą został naniesiony. Druk sublimacyjny jest ceniony za wysoką jakość i trwałość. Nadruki mają wyraziste kolory i ostre kontury. Można liczyć na niezwykłą precyzję. Znika problem z blaknięciem i kruszeniem się. Kolejnym plusem będzie nieszkodliwość barwników sublimacyjnych dla środowiska. Druk sublimacyjny jest przystępny cenowo, cechuje się dużą elastycznością i szerokim zastosowaniem.

Sublimacja grafika wysokiej jakości na różnego rodzaju powierzchniach

Sublimacja ma szerokie zastosowanie. Za jej pomocą można zadrukować różnego rodzaju powierzchnie. Świetnie sprawdza się do znakowania kubków ceramicznych i produktów tekstylnych. Sublimacja koszulki sportowej to sposób na uzyskanie dobrej jakości nadruku. Ma to duże znaczenie dla sponsorów, którzy pragną, aby ich logo było dobrze widoczne, estetyczne wizualnie. Sublimacja świetnie sprawdzi się w przypadku etui na telefon, saszetek, podkładek pod myszki komputerowe, poduszek, krawatów, pluszowych maskotek, puzzli, czapek, smyczy, flag, piórników, plecaków, obrusów i nawet bidonów. Druk sublimacyjny wspaniale nadaje się jako sposób na nanoszenie reklamy. W ten sposób można sprawić, że różnego typu gadżety służące do promowania marki staną się efektowną wizytówką firmy. Będą atrakcyjne wizualnie i używane na co dzień. Pozwoli to na zwiększenie rozpoznawalności marki.

Sublimacja czy termotransfer? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zapewnia sublimacja nadruk wysokiej jakości, czy lepsze efekty uzyska się jednak dzięki termotransferowi. Warto od razu zaznaczyć, że w przypadku sublimacji nie występuje biały barwnik, więc ma ona nieco ograniczone zastosowanie. Nadruk musi być ciemniejszy niż podłoże. Niezwykle ważne jest również pokrycie powierzchni warstwą polimerową. W przypadku termotransferu nadruk wykonuje się na folii termotransferowej. Efekt sublimacji i termotransferu jest porównywalny, wykorzystywane są nawet te same urządzenia. Termotransfer jest metodą znacznie mniej trwałą niż sublimacja.

Popularne wpisy

Zobacz wszystkie wpisy

Szanowni Klienci w trosce o wysoki standard świadczonych przez nas usług serwis Globalgift.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z naszego sklepu oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityka prywatności oraz cookies.